ارتش کشورها تا حدودی نمایانگر قدرت نظامی یک کشور میباشد.

به گزارش آفتاب، عوامل و مسائل مختلفی در قدرت نظامی یک کشور تاثیرگذار هستند. یکی از عوامل مهم داشتن ارتش بزرگ است که این امر سبب ایجاد روحیه در کشور و مردم میشود و در دید سایر کشورها نیز تاثیرگذار محسوب میشود. علاوه بر اندازه ارتش، فناوری و نوع سلاح در قدرت یک کشور حرف اول را میزند. در اینجا نام کشورهایی که بزرگترین ارتش های جهان را دارند، مشاهده میکنید:

۱.جمهوری خلق چین، ۲،۲۸۵،۰۰۰

ارتش چین بزرگترین ارتش جهان میباشد. خدمت سربازی برای مردان چینی طبق قانون، در سن ۱۸ سالگی اجباری میباشد اما به دلیل تعداد بالای داوطلبان در این کشور، این قانون هیچگاه اجرا نشدهاست. چین بیش از یک میلیارد نفر برای محافظت از کشور دارد، بنابراین داشتن چنین ارتش بزرگی امری ضروری میباشد.

۲.آمریکا، ۱،۴۵۸،۲۱۹

ارتش ایالات متحده از میان داوطلبانی که حقوق دریافت میکنند، شکل میگیرد.

این کشور از سربازگیری اجباری در گذشته استفاده میکرد، اما این قانون از سال ۱۹۷۲ مورد استفاده قرار نگرفته است.

آمریکا سالانه بیش از نیم هزار میلیارد برای ارتش خود و ۱۶۰ میلیارد دلار برای عملیات احتمالی در خارج از کشور هزینه میکند که این مقدار معادل ۴۳ درصد از کل هزینه های نظامی جهان میباشد.

۳.هند، ۱،۳۲۵،۰۰۰

هند بزرگترین واردکننده سلاح های نظامی میباشد که هزینه ای آن معادل ۹ درصد از واردات جهان میباشد.

منابع اصلی تهیه اسلحه این کشور روسیه، اسرائیل و فرانسه هستند. این کشور با توجه به توسعه هواپیماهای نظامی، سعی در حفظ رابطه نزدیک خود با روسیه دارد. هند به دلیل رقابت با پاکستان و تنش های مرزی با کشور چین، همیشه در حالت آماده باش به سر میبرد.

۴.کره شمالی، ۱،۱۰۶،۰۰۰

ارتش این کشور ریشه در سال ۱۹۳۰ و زمانی که ژاپن هنوز کره را اشغال کرده بود، دارد. به مرور زمان کره به دو بخش تقسیم شد.بخش شمالی کره نیروی مسلحی با جمعیت حدود ۲۵۰۰ نفر داشت. ارتش این کشور در زمان جنگ سرد با کره جنوبی توانست به این مقدار رشد کند. حدود یک چهارم از بودجه ناچیز این کشور، برای ارتش آن محفوظ است و هزینه های آن تقریبا به ۱۰ میلیارد دلار میرسد.

۵.فدراسیون روسیه، ۱،۰۲۷،۰۰۰

به گزارش تراز، نیروهای مسلح این کشور در سال ۱۹۹۲ و پس از فروپاشی اتحادیه جماهیرشوروی تاسیس شد. این کشور نزدیک به ۷۲ میلیارد دلار برای نیروهای مسلح خود هزینه میکند.

ارتش ایران

بر اساس گزارشات منتشر شده، ایران هشتمین ارتش بزرگ دنیا را دارا میباشد. ارتش اولیه ایران در سال ۱۹۲۵ تاسیس شد و تحت دخالت های کشورهای آمریکایی و اروپایی بود. پس از انقلاب در سال ۱۹۷۹، ارتش ایران از نظارت و دخالت های آمریکا و کشورهای دیگر رها شد.

ایران در سال ۱۹۸۹ شروع به بازسازی ارتش خود، پس از جنگ با عراق کرد. اکنون ارتش ایران نه تنها یکی از قویترین ارتش های خاورمیانه و جهان محسوب میشود.


آفتاب