مهمترین كاركرد تلفن همراه، پس از مكالمه، ارسال و دریافت پیام كوتاه است. اگر این سرویس در خدمت حل مشكلات شهروندان درآید، بسیاری از هزینه‏ های اضافی زندگی مردم از بین می‏رود. خوشبختانه در یكی دو سال اخیر قدم‏های بزرگی برای رسیدن به این هدف برداشته شده است. موارد زیر بخشی از این فعالیت‏هاست.
به گزارش تبیان، اگر این سرویس در خدمت حل مشكلات شهروندان درآید، بسیاری از هزینه‏ های اضافی زندگی مردم از بین می‏رود. خوشبختانه در یكی دو سال اخیر قدم‏های بزرگی برای رسیدن به این هدف برداشته شده است. موارد زیر بخشی از این فعالیت‏هاست. 


گزارش تخلف رانندگان تاكسی: 30004246 

اگر از راننده تاكسی‏ای شكایت دارید، شماره پلاك ماشینش را به این شماره بفرستید تا سازمان تاكسی‏رانی پیگیری كند. شاید چند سال بعد نتیجه پیگیری‏های سازمان برایتان اس‏ام‏اس بشود! 

ره‏گیری نامه پستی:2000441 

ابتدا حرف R و بعد شماره روی رسید پستی‏تان را بنویسید و به این شماره پیامك بزنید. برایتان محل نامه‏تان طی یك پیامك ارسال می‏شود. مثلا نامه‏ای نوشته‏اید به مقصد اهواز و حالا می‏خواهید بدانید پاكت نامه شما الآن كجاست؟!؛ پس از انجام مراحل ارسال پیامك، اس‏ام‏اسی در جواب برایتان می‏آید كه مثلا در حال حاضر نامه شما در قطار است و تا دو روز دیگر به اداره پست اهواز برای دریافت نامه خود مراجعه كنید. 


مشكلات شهری: 3000137 

شهرداری تهران برای دریافت مشكلات شهری شهروندان تهرانی، این سامانه را به راه انداخته است. مشكلات خود را در قالب متن به این شماره ارسال كنید و منتظر پیگیری شهرداری باشید. نتیجه پیگیری‏ها از سوی شهرداری برای شما ارسال خواهد شد. 
اعلام نتیجه كنكور شب قبل از قرارگرفتن در سایت سنجش: 2000000 

اگر كنكوری هستید و خیلی اضطراب دارید و نمی‏توانید صبر كنید تا نتایج آزمون را یك روز بعد بر روی سایت سازمان سنجش ببینید، می‏توانید شب قبل از اعلام نتایج، شماره داوطلبی خود را به این شماره بفرستید. نتیجه یك سال مطالعه و درس خواندن‏تان در كمتر از یك دقیقه به شما پیامك می‏شود! 

با خبر شدن از اخبار انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد: 10001336 

دانشگاه آزاد اسلامی با هدف ایجاد اشتغال برای فارغ‏التحصیلان این دانشگاه، تسهیلات خاصی را به اعضای این انجمن ارائه می‏دهد. اگر دانشگاه آزادی هستید و می‏خواهید بدانید مثلا انجمن دانش‏آموختگان این دانشگاه چه برنامه‏هایی برای شما تدارك دیده، یك اس‏ام‏اس خالی به این شماره بزنید تا عضو خبرنامه پیامكی شوید. از این پس همه اتفاقات و اخبار انجمن به گوشی شما ارسال خواهد شد. 

دیكشنری: 1000384 یا 1000370 

اگر فرهنگ لغت یا اینترنت دم دستتان نبود و برای فهم معنی یك لغت انگلیسی در اضطرار بودید، واژه موردنظر را به این شماره بفرستید تا بلافاصله معنی آن به شما ارسال شود. 

لغت‏نامه آریان پور: 2000444 

اگر فقط به لغت‏نامه آریان‏پور اعتماد دارید و مشتری دائمی این واژه‏نامه هستید، كلمه موردنظرتان را به همراه گزاره Word-to-translate به این شماره پیامك بزنید تا معنای آن به شما پاسخ داده شود. 


ایجاد پست در پرشین بلاگ: 300072 

اگر وبلاگ‏نویسی هستید كه خوانندگان پروپاقرصی دارید و اگر روزی یك پست جدید ایجاد نكنید، از دستتان حسابی دلخور می‏شوند، می‏توانید مطلب خود را به این شماره ارسال كنید تا پرشین بلاگ خودبه‏خود وبلاگ شما را آپدیت (به‏روز) كند. منتها با دوشرط: نخست آن‏كه پرشین بلاگی باشید و دوم هم شماره شما در پروفایلتان در پرشین بلاگ ثبت شده باشد. 

گرفتن خلافی ماشین: 3000515 

اگر نمی‏خواهید به پلیس+10 مراجعه كرده و دویست تومان بدهید(!) تا خلافی دریافت كنید یا اصلا از این مراكز در نزدیكی شما نیست و از سویی هم افسر پلیس راهور خودروی شما را متوقف كرده است و نیاز فوری به خلافی آن دارید، عدد عمودی كنار كارت خودرویتان را به این شماره بفرستید تا از میزان جریمه‏ها و خلافی ماشینتان آگاه شوید. فقط قبل از آن، اگر به بیماری قلبی مبتلایید، قرص‏های خود را دم دست بگذارید! 

گرفتن قبض موبایل: 30009 

اگر چنین فرمتی را (به عنوان مثال) به این شماره بفرستید، از صورت‏حساب تلفن همراه خود آگاه خواهید شد: 
"تاریخ شروع ؛ تاریخ انتها مثلا 860131 ؛ 860101" یعنی از اول سال 86 تا پایان فروردین ماه همان سال. فقط باید كاربر شماره‏های دائمی اپراتور همراه اول باشید. سایر اپراتورها هر كدام شماره خاص خود را دارند. 

خدمات بانك ملت: 200033 
خدمات بانك اقتصاد نوین:200050 
خدمات بانك سپه:200020–200021-200022 
خدمات بانك كشاورزی:2000911- 200093 
خدمات بانك سامان: 20000 
خدمات بانك صادرات: 200060 
خدمات بانك تجارت: 200070
 
توجه داشته باشید كه برای استفاده از خدمات بانك‏ها، اول باید در شعب(هر شعبه‏ای؛ فرقی نمی‏كند) برگه‏های درخواست استفاده از خدمات موبایل‏بانك را پر كنید تا بتوانید با استفاده از سامانه پیامك آنها، به امور بانكی خود با استفاده از تلفن همراهتان بپردازید. 

اطلاعات پرواز: 2000444 

برای دریافت اطلاعات پروازتان، كد پرواز را به این شماره البته با این فرمت: "(كد پرواز) Filight-code" پیامك بزنید تا كلیه اطلاعات موردنظر مانند ساعت پرواز و فرود و نیز شماره ترمینال به شما اس‏ام‏اس شود. 

اطلاعات هوا: 1000305 

برای فهمیدن این نكته كه آیا در شهرتان امروز باران می‏بارد یا هوا آفتابی است؟ و نیز این‏كه دمای هوا چند درجه است؟، پیش‏شماره شهر موردنظرتان را بدون صفر به شماره فوق بفرستید تا جواب دلخواهتان برایتان پیامك شود. 

ساعت كشورها: 1000392 

اگر قصد دارید با یكی از بستگانتان در كشوری دیگر تماس تلفنی بگیرید، زیاد عجله نكنید! ابتدا به این شماره نام كشور موردنظر را بفرستید و منتظر پاسخ باشید. در پیامكی كه به دستتان می‏رسد، ساعت به وقت محلی آن كشور درج شده است. حال كه مطمئن شدید ساعتی نیست كه فامیل محترمتان در حال استراحت باشد، زنگ بزنید! 

مكان‏های دیدنی هر شهر: 1000394 

اگر از آن دسته افرادی هستید كه برای سفر به مقاصد دور، از خودروی شخصی استفاده می‏كنید و مسیرتان را نیز با آرامش و بدون عجله برای رسیدن به شهر مقصد طی می‏كنید، بهتر است در شهرهای میانی هم از اماكن دیدنی آنها لذت ببرید. البته اگر كسی آنجا پاسخگویتان نبود، به سامانه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری پیامك بزنید تا لیست جاهای دیدنی آن شهر برایتان ارسال شود. فقط نام شهر فراموشتان نشود. 

مسافت بین شهرها: 1000396 

این سامانه احتمالا برای [معدود] كسانی كه در زندگی خود برنامه‏ریزی دقیقی دارند، طراحی شده است! نام شهرهای موردنظر را به این شماره ارسال كنید و منتظر پاسخ باشید. 

آخرین بازی‏های كامپیوتری: 1000400 

این یكی، از جذاب‏ترین و جالب‏ترین سامانه‏های پیامكی است! لیست آخرین بازی‏های كامپیوتری موجود در بازار كه دارای مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هستند، به شماره تلفن همراه شما اس‏ام‏اس می‏شود. لطفا پیامك بدون متن بفرستید. 

جدیدترین نرم افزارها: 1000401 

شهروند الكترونیك بودن هم خود دنیایی دارد. از صبح تا شب پای كامپیوتر بودن و گشت در صفحات وب و دانلود انواع نرم‏افزارها برای برخی افراد كافی نبود، حالا فرد در زمان‏هایی هم كه آن‏لاین نیست و در مثلا ماشین یا آسانسور(!) است، اگر به این شماره پیامك بزند، لیست آخرین نرم‏افزارها برایش ارسال می‏شود! ضمنا این شماره اختصاصا برای این كار است. بنابراین نیازی نیست متنی در آن وارد كنید. همان پیامك خالی، با خود كلی نرم‏افزار به ارمغان می‏آورد. 
اطلاع از اینكه دامین مورد نظر رجیستر شده یا خیر: 1000355 
این یكی دیگر خیلی تخصصی است و فقط برای كسانی است كه با آی‏تی و فناوری اطلاعات روز خود را به شب (یا بالعكس) می‏رسانند. اگر هر از چندی دامنه‏ای را ثبت می‏كنید و می‏خواهید بدانید كه آیا رجیستر شده است یا نه؟، دامنه موردنظر را به این شماره ارسال كنید. 

اوقات شرعی: 2000916 

با توجه به اینكه در ایام ماه مبارك رمضان هستیم، این سامانه روزهای شلوغی را می‏گذراند. نام شهرتان را پیامك كنید تا اوقات شرعی همان شهر به دستتان برسد. طاعاتتان قبول! 

بورس و ارز: 2000444 

سرمایه‏گذاران و بورس‏بازان در تمام دنیا نیازمند دریافت لحظه‏به‏لحظه اخبار تغییرات قیمت‏ها در بازارهای بورس و ارز هستند. اگر شما هم جزو این دسته از افرادید، برای دریافت این تغییرات، شماره 2000444 را به خاطر یا به حافظه تلفن همراهتان بسپارید. منتها هر كدام از تغییرات (مانند افزایش یا كاهش قیمت سهام‏ها و ارزهای خارجی) فرمت خاصی دارند: 
برای دریافت نرخ سهام یك شركت بنویسید: Bourse company -id به جای id نامی كه شركت مورنظر در بورس به آن شناخته می‏شود را به انگلیسی وارد كنید. 
برای دریافت بیشترین افزایش قیمت بنویسید: Bourse high 
برای دریافت كمترین افزایش قیمت بنویسید: Bourse low 
برای دریافت نرخ ارزهای رایج بنویسید: Currency-name به جای name، نام ارز موردنظرتان را به انگلیسی وارد كنید